wtorek, 27, listopad 2018

Koncert z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości

Sala kameralna PSM I stopnia w Świnoujściu
16 listopada 2018 r.

Z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości odbył się w PSM uroczysty koncert.

„Historia Polski, jak zresztą historia każdego kraju, to ogrom wydarzeń, ludzi i dat” – to zdanie zilustrowała „Animowana historia Polski”, krótki film wyświetlony na początku koncertu. A potem zabrzmiała muzyka w wykonaniu uczniów, absolwentów i nauczycieli PSM.

Chór szkolny, pod dyrekcją Pani Elżbiety Naklickiej i przy akompaniamencie Pana Krzysztofa Naklickiego (akordeon) wykonał dwie pieśni, które wprowadziły słuchaczy w nastrój zadumy. Podtrzymali ten nastrój: Katarzyna Janota i Bartosz Wróblewski (uczniowie klasy pierwszej), którzy zaprezentowali znany wszystkim wiersz W. Bełzy Katechizm młodego Polaka (Kto ty jesteś?), a jego powagę podkreślił Franciszek Karpowicz w Polonezie g Fr. Chopina.

Dalej rozbrzmiewała wyłącznie muzyka polska: Cantabile Fr. Chopina w wykonaniu Mateusza Koczkodaja, Pieśń wieczorna St. Moniuszki zaprezentowana przez flecistkę Zuzannę Stryczyńską z akompaniamentem Pani Anny Kask oraz Nokturn Es, op. 9 nr 2 Fr. Chopina wykonany przez absolwentkę PSM – Amelię Szczuchniak.

Dopełnieniem ww. kompozycji były instrumentalne wykonania pieśni z okresu odzyskiwania przez Polskę niepodległości. Zabrzmiały: Białe róże w wykonaniu Dominiki Bzymek na skrzypcach, O mój rozmarynie w wykonaniu Marty Błaż na klarnecie przy akompaniamencie Pani Anny Kask oraz Warszawianka 1831 w wykonaniu Emilii Kubisiak na saksofonie z akompaniamentem Pana Tomasza Kaseperskiego.

Koncert prowadziły Panie: Anna Kask oraz Izabela Włodarczyk-Roksela, które zabrały zebranych w słowno-muzyczną podróż poświęconą znaczeniu wolności oraz niepodległości w świetle historii naszego kraju.

Na zakończenie zabrzmiały pieśni – te które towarzyszyły Polakom przez 123 lata zaborów, a szczególnie w latach 1914-1918, wspólnie zaśpiewane przez wszystkich zgromadzonych na koncercie przy akompaniamencie Pani Anny Kask.

wtorek, 27, listopad 2018
bip logo 2